Turniej Szachowy o Puchar Starosty Powiatu Ostrowieckiego
Nasi uczniowie w XX edycji Olimpiady Techniki Samochodowej. Warszawa 2019 r.
Staże w Mediolanie dobiegły końca...
SZKOLNE JASEŁKA - BOŻE NARODZENIE 2018
Finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej 14-12-2018
"DUMNI Z BYCIA POLAKAMI"- I miejsce w konkursie fotograficznym
AKADEMIA Z OKAZJI 100 -lecia ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Recenzja książki - konkurs

    W październiku w naszej szkole odbył się konkurs na napisanie recenzji wybranej książki. Spośród kilkunastu prac jury w składzie: Anna Frejlich, Małgorzata Partyka, Magdalena Rafalska wyłoniło trzy najlepsze. Wybrane prace prezentowały wysoki poziom. Zostały napisane w sposób zachęcający do sięgnięcia po daną książkę.
     Wyniki konkursu ogłoszono 18 października w bibliotece szkolnej. Pan dyrektor pogratulował autorom wyróżnionych prac. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na różnorodność tematyki prac konkursowych. Podkreślił również ważną rolę czytelnictwa w życiu młodzieży.
     Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy:
I miejsce      Mateusz Curyło            kl. IV t4a
II miejsce     Kamila Ćwik                 kl. II t4m/f
III miejsce    Małgorzata Jaśkiewicz  kl. II t4m/f

 bbbb  bb rez ks bibl

Poniżej prezentujemy pracę zwycięzcy konkursu, Mateusza Curyło.

 

,,Książka – warta Twojego czasu ... o wolności i marzeniach”

W moim pokoju, na półkach, znajduje się wiele cennych książek, które czymś mnie urzekły. Co pewien czas powiększam mój ,,arsenał’’. Znajdują się tam dzieła, które potrafią wywołać ciarki na plecach, wycisnąć łzy z oczu bądź wywołać szczery uśmiech na mojej twarzy. Jednym z nich jest książka, która niezmiernie mi się spodobała. Opisana w niej historia posiada wszystkie niezbędne elementy, aby móc ją dodać do mojego cennego zbioru – potrafi zaciekawić, wywołać uśmiech, a nawet przerazić. Jest wręcz idealna – świetne postacie, które na długo zapadają w pamięci oraz niebanalna fabuła oparta na faktach. Tym arcydziełem jest bez wątpienia książka Stephena Kinga ,,Skazani na Shawshank’’, którą przeczytałem nie raz i z całą pewnością zrobię to ponownie.  

Dlaczego właśnie bestseller Stephena Kinga? Na to pytanie znalazłem odpowiedź. Jest to bowiem utwór oderwany od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych, opisujący historię, która wydarzyła się w rzeczywistości. Dzieło zachwyciło tysiące czytelników na całym świecie. Ludzie po prostu identyfikują się z tą historią jak z mało którą. Każdy kto przeczytał to 100 – stronicowe opowiadanie Kinga, gdzieś w głębi siebie odnajduje w nim swoje odbicie, swoją własną historię. Główny bohater walczy o wolność, prawdę i sprawiedliwość, które mimo, iż są tłamszone, zawsze zwyciężają. A ludzie chcą wierzyć w szczęśliwe zakończenia. To opowiadanie zaskakuje swoją siłą i urokiem, przez co podbija serca coraz to nowych czytelników. Oto bowiem młody bankowiec – Andy Dufresne zabija swoją żonę, którą nakrywa w objęciach innego mężczyzny. Proces jest szybki, a sędzia nieugięty. Wyrok to podwójne dożywocie. Andy trafia do więzienia o zaostrzonym rygorze – Shawshank- gdzie porządku pilnują sadystyczni strażnicy, a funkcję naczelnika więzienia pełni Samuel Norton, który wyznaje dwie zasady, dyscyplinę oraz Pismo Święte. Pod osłoną tej drugiej zasady dokonuje coraz to bardziej perfidnych oszustw i przestępstw. Codzienność po drugiej stronie muru nie łamie Andy’ego. Pewna myśl trzyma go w niezwykłym stanie, który okazuje się pomocny na końcu książki. Z biegiem czasu, dni i lat, nasz bohater zaczyna rozumieć zasady, jakie panują w więzieniu. Swoją skromnością, sprytem i inteligencją zdobywa sympatię strażników oraz zaprzyjaźnia się z czarnoskórym Redem. Mężczyźni mimo dzielących ich „murów” powoli odnajdują wspólny język. Ta przyjaźń pomaga im w walce z depresją i monotonią życia za kratami. Wiele wspólnych lat spędzonych w Shawshank kończy się podczas jednej pozornie spokojnej nocy. To, co było całkowicie nieprzewidywalne, stało się rzeczywiste i zszokowało wszystkich. Wydarzenia te odcisną swoje piętno na głównych bohaterach, którzy w dość zaskakujący sposób pieczętują swoją piękną przyjaźń.

Bez zbędnych scen i opisów King w sposób mistrzowski opowiada historię przyjaźni, która w więziennych arkanach przeżyła aż 20 długich lat. Kiedy Andy zostaje skazany, sędzia używa drastycznych słów: „Uderza mnie pański brak skrupułów oraz lodowaty chłód”. W takim stanie psychicznym Andy pozostaje nawet, kiedy współwięźniowie mu grożą i prześladują go. „Chciałbym powiedzieć, że walczył jak lew” powiedział Red, który dobrze wiedział, iż Andy jest bity i prześladowany, mimo to niczym lew bronił się przed atakami.

„Chciałbym powiedzieć, że więzienie to nie bajka”- doda później. W większości książek, filmów i bajek ludzie są jak herosi, potrafią się bronić z niezwykłą siłą. „Skazani na Shawshank” ma na to swoją własną metodę. Andy cierpliwie znosi wszystko, co mu przyniesie los. Godzi się z tym, ale nie daje się zniszczyć. W końcu jak się okazuje, los uśmiecha się i do niego oraz z nawiązką wynagrodzi mu jego pokorę . Jego niezłomność pozwala sprzeciwić się całemu systemowi więziennemu, co dobrze obrazuje scena, gdy Andy nastawia przez gramofon na cele więzienne muzykę Mozarta. Dostaje za to 2 tygodnie izolatki, ale czuje, że dał kolegom jakąś cząstkę nadziei, by chociaż przez chwilę mogli poczuć się wolni.

     Mógłbym tak z pewnością pisać i pisać o tym dziele, lecz ograniczają mnie strony arkusza A4. Wrócę, więc do tego co napisałem na początku: „Skazani na Shawshank” to znakomita książka, którą długo się pamięta. Główni bohaterowie są autentyczni i pełni emocji. Mają ciekawe przemyślenia i trafne spostrzeżenia. Niewątpliwym atutem utworu są dowcipne oraz inteligentne żarty bohaterów oraz ich umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach życiowych. Książka ta przypomina mi, że nawet gdy jest ciężko, nie wolno porzucać nadziei, nie wolno się poddać. Pomimo przeciwności losu trzeba iść naprzód, przed siebie i nie patrzeć na to, co za nami, lecz przed nami. Gorąco wszystkim polecam tę książkę. King zasługuje na Literackiego Nobla za to, że stworzył tak wspaniałe dzieło. Jego ocenę pozostawiam wam, czytelnikom. Mam nadzieję, że po mojej recenzji, ktoś z was sięgnie po ten tytuł, bo naprawdę warto.

Patronat naukowy
Uniwersytetu
Technologiczno-Humanistycznego
w Radomiu

SWF file not found. Please check the path.