Święto Narodowe 3 Maja
Walentynki w CKZiU
Hej kolęda, kolęda....
Nasi Finaliści III-go Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Normalizacyjnej
SAMOCHODÓWKA pomaganie ma we krwi!!
Diagności z CKZiU w Ostrowcu Św. Mistrzami Polski Diagnostów. GRATULACJE!!!!!
Michał Choina - I miejsce w II Wojewódzkim Turnieju Szachowym
SAMOCHODOWY TURNIEJ SZKÓŁ ŚREDNICH -I miejsce!!!

Samochodówka na Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych

 

Uzdolniona wokalnie i aktorsko młodzież Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św. wzięła udział w „Kiermaszu Tradycji Wielkanocnych 2018”. Młodzi artyści przygotowali autorską interpretację tematu konkursu na „Rodzinną wielkanocną babę” - wystąpili w inscenizacji słowno-muzyczno-tanecznej zatytułowanej „Baba idzie…”.
Zgodnie z regulaminem konkursu występ mógł trwać 5 minut.

Dominika Czerwińska, Marlena Jeżewska, Marlena Sokół – uczennice klasy II fryzjer przywitały zgromadzonych na kiermaszu gości ludową przyśpiewką, która wprowadzała
w świąteczną atmosferę i tematykę konkursu.

Idąc tropem wielkanocnej baby, uczniowie Samochodówki pokazali, jak zmieniała się przysłowiowa baba na przestrzeni lat.

Pierwsza na scenie pojawiła się w tradycyjnym ludowym stroju łowickim, z typową fryzurą – warkoczem, baba słowiańska. W tej zjawiskowej kreacji wystąpiła Natalia Pronobis z klasy pierwszej technikum, a towarzyszył jej ubrany w ludowy strój mazurski Paweł Kabała – uczeń klasy drugiej technikum. Ich stylizacja bardzo podobała się fotoreporterom, o czym mogą świadczy zdjęcia na internetowej stronie „Echa Dnia” i „Gazety Ostrowieckiej”.

Następna para - Karolina Kaczmarska klasa II fryzjer i Damian Surma klasa I technikum
przy wtórze fragmentu piosenki „Lata dwudzieste, lata trzydzieste „ zaprezentowała „babę” – kobietę początku wieku XX. Lata dwudzieste, lata trzydzieste są nie tylko pretekstem
do wzruszeń, ale inspirują też współczesnych fryzjerów, makijażystów i projektantów mody, co mogli zaobserwować uczestnicy jarmarku w kreacjach tego tanecznego duetu.

Rolę współczesnej „rodzinnej wielkanocnej baby” zagrała Magda Słapek, a towarzyszył jej Patryk Hedhili. Tegoroczni maturzyści na scenę wchodzili przy przygrywce piosenki Renaty Przemyk „Babę zesłał Bóg”. Fragmenty tego utworu pojawiły się jeszcze dwukrotnie - młodzież wykonywała do nich układ taneczny.

Pokaz łączony był słowem wiążącym. W rolę narratorów wcielili się uczniowie technikum - Marta Nowak z klasy II i Jakub Karbowniczek z klasy I. Marta swoim strojem i fryzurą wpisała się w klimat konkursu. Pasował do niej opis Glogera:

Babo, o baba przedziwnego smaku.

Zdobi cię lukier różanymi wzory,

Kolorowego nie szczędzono maku,

I w czub ci wpięto pęk bukszpanu spory.

Inscenizację zakończył wspólny taniec do piosenki „Baby, ach te baby”.

Należy podkreślić, że sposób wykonania, prezentacja i interpretacja tematu oraz dobór wykorzystanych środków i materiałów wpisywał się w profil Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – przyszli fryzjerzy muszą być osobami kreatywnymi
i uzdolnionymi artystycznie. Należy też przyznać, że technicy pojazdów samochodowych, mechanicy, kierowcy i elektromechanicy dorównywali strojem, fryzurą i charyzmą swoim scenicznym partnerkom.

Patronat naukowy
Uniwersytetu
Technologiczno-Humanistycznego
w Radomiu

SWF file not found. Please check the path.